عطر شناسی, مقالات

فرق عطر و ادکلن و اسپری

به دلیل افزایش استفاده بیشتر مردم در طول روز از عطرها و ادکلن ها امروزه خرید عطر، ادکلن و اسپری با رایحه و برند های مختلف رواج زیادی یافته است چرا که نه تنها احساس فوق العاده ای را ایجاد می کند، بلکه بسیار آرامش بخش است.

شاید برایتان پیش آمده باشد، هنگامی که برای خرید عطر اقدام می کنید و نمیدانید که فرق عطر و ادکلن و اسپری در چیست و بین انتخاب آن ها شک پیدا می کنید که کدام یک برایتان بهتر می باشد. در این مقاله قصد داریم تفاوت آن ها را توضیح دهیم تا با دانستن اطلاعات دقیق از هرکدام بتوانید خرید مناسب انجام دهید.

توضیح فرق عطر و ادکلن و اسپری

یکی از تفاوت های عمده بین عطر، ادکلن و اسپری میزان تراکم وغلظت آن هاست. عطر و ادکلن ها معمولا حاوی عصاره با تراکم و غلظت زیاد می باشند ولی اسپری بیشتراز آب و الکل به همراه عصاره های مختلف تشکیل شده است که سبب می شود رایحه کم و ضعیفی داشته باشد، بنابراین اسپری ماندگاری کم تری نسب به عطر ها دارد .

اگر میخواهید از رایحه دلپذیراسپری در طول روز بهره مند شوید، بهتر است که چندین بار در روز از آن استفاده کنید.

از لحاظ قیمت اسپری نسبت به عطر و ادکلن ارزان تر می باشد، اما رایحه ضعیف تر همراه با ماندگاری کم تری دارد. اسپری ها را نیز می توان همانند عطر ها برروی پوست به طور مستقیم زد ولی بهترین زمان برای استفاده از آن ها بعد از حمام می باشد، زمانی که پوستتان تمیز است. برای جلوگیری از خشکی پوست، سعی کنید هنگام خرید، اسپری های مرغوب تهیه کنید.

هنگامی که برای خرید عطر یا ادکلن اقدام می کنید، بهتر است به غیراز قیمت، نام تجاری و عصاره ای که دارد، به سازگاری آن با پوست بدن خود نیز دقت کنید زیرا رایحه هر عطر بر روی بدن افراد مختلف، متفاوت است.

سعی کنید عطر یا ادکلنی که انتخاب می کنید نه آن قدر رایحه ضعیفی داشته باشد که عطرش به سختی استشمام شود و نه آن قدر قوی باشد که باعث اذیت خودتان و اطرافیان شود.

سوالات متداول عطر، ادکلن و اسپری، تفاوت عطر مردانه و زنانه چیست؟

عطر خانم ها معمولا شیرین و سبک است و معمولا از رایحه های ادویه ای و گلی در ساخت آن ها استفاده می شود ولی عطر آقایان معمولا رایحه های چوبی، گیاهی و خاکی و چرمی دارند.

برای تست کردن عطر بهترین روش چیست؟

برای خرید عطر بهتر است که در ابتدا از کاغذ های تستر استفاده کنید، سپس به جای بو کردن قهوه، ساعد دست خود را بو کنید زیرا پوست بدن بوی خنثی دارد و می تواند در انتخاب عطر به شما کمک کند.

خرید عطر بهتر است یا ادکلن؟

عطر و ادکلن هرکدام خصوصیات خاص خود را دارند. عطر ماندگاری و غلظت بالایی دارد، در صورتی که ادکلن ماندگاری کم تر ولی پخش بوی بیشتر دارد. از لحاظ قیمتی هم ادکلن ارزان تر می باشد، در آخر انتخاب با خودتان است که بین این دو کدام مدنظرتان است و خصوصیات کدام را میپسندید.

باور غلط افراد در رابطه با عطر و ادکلن
حال قصد داریم توضیحاتی درباره فرق عطر و ادکلن و اسپری و تفاوت غلظت های هرکدام بیان کنیم.

دو مورد از باورهای غلط که مدتی است در بین مردم رواج یافته:

  1. عبارت عطر را تنها مختص خانم ها می دانند و ادکلن را برای آقایان. این باور اشتباه می باشد نه عطر مختص خانم هاست و نه ادکلن مخصوص آقایان.

2. به عطر های شیشه باز عطر می گویند و به عطر های شیشه پلمپ شده ادکلن.

در واقع در ساخت تمامی عطر ها از اسانس و آب استفاده می شود، که بسته به نوع عطر درصد اسانس استفاده شده غلظتی متفاوتی دارد.

انواع غلظت عطرها

عطر (Perfume)

درصد غلظت عطرها 15 تا 30 درصد می باشد. رایحه ای قوی همراه با ماندگاری بالا دارند به طوری که اگر صبح از آن استفاه کنید تا شب رایحه عطر احساس میشود.

این عطر ها بیشترین درصد غلظت و بیشترین ماندگاری را دارند و البته قیمتشان هم گران است.

ادوپرفیوم‌ ( Eau de Parfum)

غلطت این عطرها حدود 15 تا 20 درصد است که پس از پرفیوم بیشترین غلظت را دارند. بیشتر عطر های بازار از این نوع می باشند این عطر ها ضمن ماندگاری و پخش بوی بالایی که دارند به دلیل وجود رایحه ملایم و سبک می توانید در طول روز از آن ها استفاده کنید، بدون آن که باعث ناراحتی و سردرد کسی شوند. ادو پرفیوم نسبت به پرفیوم قیمت کم تری دارد.

ادوتویلت ( Eau De Toilette)

غلظت ادو تویلت ها بین 5 تا 15 درصد است. ادوتویلت ها ماندگاری زیادی ندارند و نسبت به پرفیوم و ادوپرفیوم ارزان تر هستند، رایحه سبک تری هم دارند. ادو تویلت ها رایحه نت های ابتدایی را بیشتر دارند.

ادکلن (Eau de Cologne)

علت این که بعضی از مردم به اشتباه تصور می کنند که ادکلن فقط برای مردان استفاده می شود، این است که ریشه ادکلن به نوعی عطر مردانه در آمریکای شمالی برمی گردد که در آنجا استفاده می شود.

ادکلن در واقع اصطلاحی می باشد، برای نشان دادن میزان غلظت روغن که 2 تا 4 درصد است. ادکلن ماندگاری کم و رایحه ضعیفی دارد، که به دلیل وجود درصد زیاد الکل می باشد. بیشتر عطرهای مردانه از نوع ادکلن می باشند ولی این به آن معنا نیست که ادکلن صرفا مخصوص آقایان است. طبیعی است که قیمتی مقرون به صرفه و ارزان داشته باشند.

اوفرش (Eau Fraiche)

غلظت استفاده روغن در اوفرش بین 1 تا3 درصد می باشد، اوفرش ها ماندگاری خیلی کمی دارند. در ترکیب اوفرش مقدار زیادی آب وجود دارد که برای استفاده افرادی که پوست حساس دارند مناسب می باشد.

نکات مهم عطر، ادکلن و اسپری

نکاتی که در مورد اسپری، عطر و ادکلن باید در نطر بگیرید:

عطر ها حاوی مقدار زیادی عصاره و روغن هستند، در صورتی که در اسپری ها این مقدار بسیار کم است.
بهتر است که عطر و ادکلن را تا حدامکان بر روی پارچه یا لباس استفاده کنید ولی از اسپری بر روی پوست هم میتوان استفاده کرد.
اسپری ها ماندگاری کمی داشته و رایحه خود را با سرعت بیشتری از دست می دهند، بنابراین لازم است که در فواصل زمانی مختلف در طول روز از آن ها استفاده کرد ولی استفاده از عطر، یک بار در روز هم کافیست.
و در آخر این که هزینه اسپری نسبت به عطر و ادکلن ارزان تر می باشد.

امیدواریم اطلاعات کافی در مورد فرق عطر، ادکلن و اسپری کسب کرده باشید. در آخر انتخاب هرکدام از آن ها تصمیمی است که بر عهده خودتان می باشد. باید ابتدا رایحه های مختلف را تست کنید، تا عطر مورد نظر خود را بیابید.

بازگشت به صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *